A fogkvessg
Szjregi problmk gyakran jelentkeznek a kutyknl, melyek kzl az egyik leggyakoribb a fogmeder megbetegedse. A 3 vesnl idsebb kutyk tbb mint 80%-a szenved enyhbb vagy slyosabb fogmedri elvltozsban.
A betegsg alattomosan kezddik, els lpsben a fog felsznn plakk-felrakods kpzdik. Amennyiben a plakk-kpzdst nem akadlyozzuk meg, a folyamat fokozatosan slyosbodik, s egy nem regenerld, gygythatatlan elvltozst okoz.
Megfelel kezelssel azonban a fogmeder megbetegedse megelzhet illetve gygythat.
Enyhbb esetekben nygyulladst tapasztalunk. Ksbb az ny elvlik a fognyaktl, s kis nytasak kpzdik, amelyben patogn baktriumok szaporodnak el.
A szervezet helyi gyulladsos reakcival prbl vdekezni, amely rterjed a fogmedri rostokra, a fog gykerre, valamint esetenknt a csontra is.
A fogmeder gyulladsa a fog tartszerkezetnek meglazulsa rvn a fog elvesztshez vezethet. A tiszta fogak felletn a plakkok kpzdse termszetes krlmnyek kztt is a tpllk felvtelt kvet nhny rn bell megkezddik. A nylbl kivl s a fog zomnc - llomnyhoz tapad fehrje termszet anyagok kpezik ezt a lepedke, amely idelis tptalaj a baktriumok elszaporodsra. Ezek a baktriumok anyagcsere- termkeik rvn krostjk a fogmeder llomnyt.
Fogkrl akkor beszlnk, ha a nylbl klciumsk vlnak ki a plakkban, ezltal a lepedk szilrdd vlik s barns-fekets felrakodsknt jl lthat a fogak nyakn. Fogkvessg esetn a kutyk tvgytalanok, a rgs fjdalmas, az llatok lefogynak.
A gazdnak legtbbszr a kutya bzs lehelete tnik fel. Ha a fogkvessget nem kezelik, a folyamat generalizldhat, a baktriumok testszerte eljutva elvltozsokat okozhatnak a tdben, a vesben s a szvben.
Ezrt a fogmedri betegsgek megelzse rendkvl fontos a kutya ltalnos egszsgi llapotnak fenntartsban.
A kezelsnek a fennll fogkvessg megszntetsre s tovbbi plakk kpzds elkerlsre kell irnyulnia. A sikeres kezels rdekben az llatorvosnak s a gazdinak szorosan egytt kell mkdnie. Az llatorvos eltvoltja a fogkvet, kezeli a krosodott foggykeret s sok esetben rknyszerl a beteg fog eltvoltsra is. A ksbbi fogkkpzds elkerlse rdekben fontos szerep jut az otthoni gondozsnak is.
Kutyk fogkvessge, a szjhiginia fontossga
Ahogy az embereknl a fogszuvasods a kutyknl a fogkvessg a legelterjedtebb szjregi problma.
A fog- s fognypols az embereknl alapvet higiniai szksglet s ennek a kutyknl is gy kellene lennie.
A kutya szocializldsval prhuzamosan az si tkezsi szoksa is megvltozott. A konyhai maradkok, a lgy tpllkok nem knyszertik a kutyt kell rgsra, gy a fogakon lerakd lepedkbl idvel fogk kpzdik.
A kutyatulajdonosok gyakran keresik fel az llatorvosi rendelket azzal a problmval, hogy kedvenck lehelete bzs, melynek okozja legtbbszr a fogkvessg.
Sajnos ezek az elvltozsok komoly problmkhoz vezethetnek, melyek gyakran a beteg fog elvesztshez vezethetnek.
Mjusi rsainkban a kutyk leggyakoribb szjregi elvltozsrl, a fogkrl illetve annak megelzsrl olvashattok.
A kutyk fogpolsa
-a fogk megelzse s kezelse-
A kutyknak ppgy szksgk van rendszeres fogpolsra, mint az embereknek.
A problma valssgt mutatja, hogy a statisztikai adatok szerint minden 10 kutybl 8 fogkves.
Egyes orszgokban kaphat specilisan kutyknak gyrtott fogkrm s fogkefe.
A kutyk fogmossa azonban mg gyakorlott kutyatartknak sem egyszer feladat.
|